Jak napisać CV i list motywacyjny?

Jak napisać CV i list motywacyjny?

Znalazłeś/aś idealną ofertę pracy?

Znalazłeś/aś ogłoszenie o pracę pasujące do Twoich predyspozycji? Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiednich dokumentów takich jak CV i list motywacyjny. W internecie znajdziesz bardzo dużo gotowych wzorów, jednak warto abyś poznał/a zasadę ich tworzenia i zwrócił/a uwagę na istotne elementy, które mają zasadniczy wpływ na pozytywny odbiór a tym samym na zwiększenie swoich szans. Przeczytaj o najważniejszych elementach na które składa się CV i list motywacyjny.

Jak powinno wyglądać dobrze napisane CV

By loading this video, you agree to the privacy policy of Youtube.

Oprócz tak podstawowych informacji jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail w CV koniecznie musi być miejsce na:

WYKSZTAŁCENIE:
Wymień ukończone szkoły w odwróconym porządku chronologicznym. Podaj datę rozpoczęcia i zakończenia edukacji, pełną nazwę uczelni, wydział, kierunek, specjalizację.

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE:
Podaj nazwy firm, w których dotychczas pracowałeś/łaś, daty, nazwy stanowisk, a także zakresy obowiązków. Informacje o praktykach, pracach dorywczych, czy wakacyjnych zamieszczaj wtedy, gdy mają związek z wykształceniem, bądź interesującym Cię stanowiskiem.

KWALIFIKACJE I UMIEJĘTNOŚCI:
Tutaj napisz o znajomości języków obcych, umiejętnościach obsługi komputera, kwalifikacjach istotnych dla stanowiska, prawie jazdy oraz umiejętnościach praktycznych, takich jak np. obsługa urządzeń biurowych. Jeśli chcesz podkreślić, że w jakiejś dziedzinie szczególnie dobrze się czujesz możesz wpisać: „dobra wiedza z zakresu…”

ZAINTERESOWANIA:
Nie pisz zbyt ogólnikowo np. muzyka, sport. Pisz o konkretnym hobby (np. jazz, wspinaczka skałkowa itp.). Być może koszykówka jest również ulubioną dyscypliną Twojego przyszłego pracodawcy i zwróci on szczególną uwagę na ten życiorys.

REFERENCJE:
Jeśli w ogłoszeniu nie wymagano referencji, to nie dołączaj ich do dokumentów aplikacyjnych. Możesz zaznaczyć jednak gotowość ich dostarczenia.

NIE ZAPOMNIJ O…
…klauzuli dotyczącej zgody na przetwarzanie danych osobowych.

1. Napisz skąd wiesz o naborze i o jakie stanowisko się ubiegasz (np. „w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone w …. przesyłam swoją aplikację na stanowisko …”).
Wyjaśnij, dlaczego list kierujesz właśnie do tej firmy/instytucji.

2. Udowodnij pracodawcy, że posiadasz kompetencje, których on poszukuje. Przytocz konkretne przykłady osiągnięć, które ilustrują Twoje umiejętności. Nie powtarzaj tych informacji, które już zostały opisane w CV. Skoncentruj się raczej na wpływie, jaki mogą mieć one na Twoją pracę. Jeśli nie spełniasz wszystkich wymogów, zadeklaruj chęć uczenia się i przedstaw swoje plany zawodowe związane z tą firmą. Wykaż się znajomością specyfiki firmy/instytucji – to bardzo ważne, aby nie odniesiono wrażenia, że jest to kopia listu przesłanego do wielu innych firm.

3. Zaznacz, że z chęcią zaprezentujesz się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
4. Zakończ formułą: „Z poważaniem” i odręcznie się podpisz.