Rozmowa kwalifikacyjna

10 zasad, jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Jesteś przed rozmową kwalifikacyjną? Świetnie! To znaczy, że Twoje CV i list motywacyjny przyciągają wzrok, a Twoje umiejętności są pożądane na oferowanym stanowisku.

Zastanów się, jak się zaprezentować, by wypaść najlepiej podczas spotkania.

  1. Wyeksponuj swoje sukcesy i osiągnięcia. To one przemawiają za ciebie, pokazują, że potrafił realizować projekty, terminowy i zorganizowany. Wypisz na kartce wszystkie umiejętności i sukcesy – podkreśl swoje zaangażowanie i ukierunkowanie na cel. Możesz odnieść się do statystyk (wzrost sprzedaży o 70%, optymalizacja strony, pozyskiwanie nowych klientów – wzrost o 10% itp.)
  2. Wiedza na temat firmy, do której rekrutujesz jest niezbędna, dzięki niej będziesz mógł zabłysnąć. Pytanie o firmę pojawi się na pewno: Czym dokładnie zajmuje się firma? Jakie są jej problemy, wyzwania i ostatnie sukcesy? Jakie są obowiązki osoby na stanowisku, na jakie aplikujesz? Zastanów się, jak nakierować swoje odpowiedzi, by wyróżnić swoje kompetencje. Sprawdź stronę internetową, profile społecznościowe ostatnie wydarzenia.
  3. Spotkanie z rekruterem: Z kim odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna? Nawet drobne szczegóły na temat zainteresowań rekrutera mogą Ci pomóc nawiązać dobre relacje!
  4. Przygotuj odpowiedzi na pytania-pewniaki: Proszę opowiedzieć o swoim doświadczeniu w firmie X., Jakie były Pani / Pana osiągnięcia, Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę?, Jakie są Pani / Pana oczekiwania finansowe? 
  5. Zwróć uwagę na odpowiedni strój. Nienachalna elegancja. 65% szefów stwierdza, że ubiór podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo istotnym elementem spotkania.
  6. Pytania, których należy unikać podczas rozmowy: Czym zajmuje się Państwa firma? Kiedy mogę wziąć wolne? Czy pracują Państwo po godzinach? Czy mogę pracować równolegle w innej firmie?  Czego nie lubicie u pracowników. 
  7. Negocjowanie stawki, zastanów się, jak opłacana jest posada, na którą aplikujesz. Sprawdź porównywalnie, jak plasują się stawki na analogicznych posadach w Twoim mieście.  (tutaj sprawdzisz, jak odpowiadać, aby wynegocjować atrakcyjną pensję).
  8. Zadawaj pytania, nic nie tracisz, a zyskujesz cenne źródło informacji.
  9. Opowiedz o swoich zainteresowaniach., pasjach i hobby. Pokaż ciekawą stronę siebie. Twoje pasje mogą być bliskie rekruterowi, a to duży plus dla Ciebie.
  10. Obserwuj zachowanie rekruterów, analizuj ich odpowiedzi. Powodzenia!

Zobacz więcej: Rozmowa kwalifikacyjna – 7 błędów, które popełniasz – interviewme.pl‎