Rynek pracy IT w 2024 roku. Czy branża wyjdzie na prostą?

Z raportu No Fluff Jobs dowiesz się, jakie wynagrodzenia oferowano w IT w 2024 roku, w których specjalizacjach była największa konkurencja o jedno stanowisko, ile jest ofert w poszczególnych kategoriach i co dalej z pracą zdalną.

 

Podsumowując rynek pracy IT w Polsce w 2024 roku, bardzo często cisnęło nam się pod klawiatury słowo „stabilizacja”. Dane jasno wskazywały, że po kryzysowym dla branży 2023 roku, powoli widać światełko w tunelu. I tak w minionym roku ustabilizowały się: liczba ofert (było ich tylko 2,6% mniej niż rok wcześniej) i zarobki (bo spektakularnych wzrostów już nie było), choć znów nieco wzrosła konkurencja o jedno miejsce.

Według doniesień medialnych, idzie ożywienie gospodarcze, co może skutkować także wzrostem zatrudnienia. Na przykładzie ofert pracy IT widać to było wyraźnie już w 4 kwartale 2024 roku. Opublikowano wówczas aż o 22% więcej ofert niż w analogicznym okresie 2023. A jak było, patrząc na całe 12 miesięcy?

Coraz mniej ofert pracy dla programistów. Zyskują inne obszary IT

Niezmiennie w Polsce najwięcej pracy jest w Backendzie. Co piąta oferta pracy opublikowana na No Fluff Jobs w 2024 dotyczyła tego obszaru. Ale doliczając do tego Fullstack oraz Frontend, sumaryczny udział kategorii stricte programistycznych w całości rynku IT wyniósł „tylko” 36,6%. Tylko, bo to dalsze potwierdzenie trendu, w którym samo kodowanie nie odpowiada już za połowę (jak jeszcze 2 lata temu) lub ponad połowę (jak bywało dawniej) nowych stanowisk.

Zapotrzebowanie firm na inne specjalizacje pokazuje też jak pojemnym sektorem jest IT. Stanowiska związane z analizą danych, utrzymaniem systemów, architekturą bezpieczeństwa cieszą się stale rosnącą popularnością. Kategoria Security zanotowała wzrost liczby ogłoszeń o 39% w ciągu roku, a Data & BI o 34%. Dwucyfrowy wzrost osiągnęły także Product Management i AI.

Rynek pracy IT – wynagrodzenia już nie rosną tak szybko

Miniony rok był pierwszym od dawna, gdy faktycznie widać było ruchy pracodawców w zakresie zmian pensji. Zarobki generalnie dalej rosną lub co najmniej pozostają bez zmian, ale odnotowano też minimalne spadki (choć tylko na umowach B2B w medianach górnych widełek, zarówno u juniorów, jak i u seniorów). Gdy zajrzymy głębiej, zobaczymy, że spadki w oferowanych zarobkach w 2023 roku wystąpiły tylko w 4 kategoriach. Tym razem, w 2024, spadek w dolnych lub górnych widełkach (lub w obydwu naraz) odnotowano już w 7 specjalizacjach. Najmocniej w tym aspekcie ucierpiały Project ManagementDevOpsMobile i Frontend.

Jednocześnie, tam, gdzie są wzrosty, można mówić już tylko o kilku procentach. Kilkanaście to rzadkość, a przecież wcześniej zdarzały się lata, gdzie 15-20% w górę było standardem. Tym samym, bliżej nam do konkluzji, że polityka wynagrodzeniowa zmierza w ostatnim czasie do utrzymania stawek. Potwierdza to szybki przegląd kategorii, które zaliczyły największe wzrosty: były to albo te, na które rośnie popyt jak AI czy Security, albo te historycznie najsłabiej dotychczas opłacane w branży: Game DevSupport i Design.

Kandydatów nie ubywa. Wysłano jeszcze więcej CV niż w 2023

Czy przez rok przybyło osób szukających pracy w IT? Patrząc na liczby aplikacji można powiedzieć, że tak, choć minimalnie. Średnio na jedną ofertę pracy IT w 2024 roku aplikowały 44 osoby (rok wcześniej było to 40). Największą różnicę widać wśród bardziej doświadczonych: w ubiegłym roku na jedno ogłoszenie mid/regular aplikowało 37% więcej osób niż w 2023, a u seniorów ten wzrost wyniósł 23%.

Cały czas kategorią nie do zdarcia, jeśli chodzi o masowy napływ CV, jest Frontend. Po części jest temu winien kolejny spadek w liczbie ofert w tej kategorii (-20% rok do roku), lecz także rozwój narzędzi low-code, no-code, AI. Tym samym na rynku mamy bardzo wielu przedstawicieli i przedstawicielek tej specjalizacji, a średnia liczba osób walczących o jedno miejsce to 149.

***

Partnerem głównym raportu jest RTB House – polska firma specjalizująca się w technologiach reklamowych.

 

Źródło: https://nofluffjobs.com/insights/raport-rynek-pracy-it/?utm_source=email&utm_medium=newsletter_i&utm_campaign=raport_2024&utm_content=15125&utm_term=B2C%20insights%20reports%20non-devs%20%28PL%29

Poprzedni wpis
Zapraszamy na kolejne warsztaty w ramach projektu Włącznik 2.0.!
Następny wpis
3 rzeczy, które musisz wiedzieć przed podpisaniem pierwszej umowy – artykuł od Pracuj.pl
Aktualności
Udostępnij