Wywiad z Danielem Rodzeniem, Line Managerem w Ericsson

Jakich kwalifikacji oczekujesz od absolwenta, który wchodzi na rynek pracy?

Umiejętność logicznego myślenia stawiam na pierwszym miejscu. Jest to uniwersalna cecha, która pomaga absolwentowi poradzić sobie z zadaniami pojawiającymi się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Niezależnie czy pojawi się zadanie techniczne z zakresu programowania, testowania czy też pracy z dokumentacją techniczną napisaną w języku angielskim. Oczywiście zakładam, że kandydat posiada kwalifikacje techniczne, które są wymagane na dane stanowisko pracy, jak znajomość konkretnego języka programowania czy też obycia z odpowiednimi narzędziami.

Często mówi się o umiejętnościach miękkich. Czy cenisz je sobie? Jeśli tak to jakie konkretnie?

Nasza codzienna praca w dużym stopniu uzależniona jest od współdziałania kilku osób. Sukces firmy zależy od pracowników, którzy zlokalizowani są nie tylko w krakowskich zespołach, ale też w innych zakątkach świata. Taki charakter pracy stwarza konieczność interakcji z ludźmi, którzy mogą mieć odmienną kulturę niż my sami. Tylko kandydaci z pożądanymi umiejętnościami miękkimi, mogą odnaleźć się w tych wymaganiach. Warto podkreślić, że samo rozwijanie kompetencji miękkich jest procesem ciągłym i często trudniejszym od rozwijania tych technicznych, zwłaszcza gdy kierunek rozwoju nie pokrywa się z osobowością człowieka.

Biorąc to wszystko pod uwagę, uważam, że pożądanymi cechami miękkimi są: umiejętność pracy zespołowej oraz zdolność jasnej komunikacji, która nabiera na znaczeniu, zwłaszcza jeśli w firmie porozumiewamy się w języku angielskim. Warto pamiętać, że lista kompetencji często nie ogranicza się do dwóch, samodzielność czy chęć rozwijania się również zaliczam do pożądanych przeze mnie cech osobowych.

Co najbardziej razi Cię w aplikacjach studentów/absolwentów lub w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej z takim kandydatem?

Niedbale przygotowany życiorys, który jest chaotycznie napisany, niespójny czy też zawiera błędy ortograficzne. W takim przypadku istnieje ryzyko, że ta niepożądana cecha może być później widoczna w pracy. Pamiętajmy, że curriculum vitae w pewien sposób reprezentuje nas samych i jest pierwszą szansą na przedstawienie naszej osoby, tworząc pozytywne lub (co mniej pożądane) negatywne wrażenie. Zatem jeśli aplikujemy do wymarzonej firmy, na upragnione stanowisko, to poświęćmy czas na odpowiednie przygotowanie aplikacji, z której sami będziemy zadowoleni.

Jeśli jesteś absolwentem i szukasz pierwszej poważnej pracy, pamiętaj, że ogłoszenia opisują pracowników idealnych, a Ty, choć masz kilka braków kompetencyjnych, możesz być najlepszym kandydatem.

Najgorsze co może się zdarzyć na rozmowie to próba oszukiwania czy naciągania rzeczywistości. To naprawdę widać, a przyznanie się do pewnych braków jest oznaką szczerości oraz dojrzałości człowieka, zwłaszcza jeśli wiemy, że kandydat chce się uczyć i nadrabiać braki kompetencyjne.

Co sądzisz o krakowskim rynku pracy? Czy coś go wyróżnia na tle kraju?

Kraków niewątpliwie należy do czołówki polskich miast, w których rynek IT prężnie się rozwija, a to zapewnia stabilność zatrudnienia oraz możliwość pracy w wielu ciekawych projektach informatycznych. Dodatkowo jest miejscem atrakcyjnym dla inwestorów, więc wiele firm otwiera tu swoje siedziby i przenosi rozwijane projekty do Polski.

To, co szczególnie wyróżnia nasze miasto na tle innych kluczowych, takich jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk, to obecność na rynku wielu firm działających w obszarze telekomunikacji. Warto nadmienić w tym miejscu, że Ericsson jest czołowym graczem w świecie telefonii komórkowej, a polskie centrum badawczo-rozwojowe, w skład, którego wchodzi siedziba w Krakowie oraz w Łodzi – jest jednym z największych na świecie.

Absolwentów jakich kierunków/specjalności studiów najchętniej widziałabyś w swojej firmie?

W czasach, gdy na rynku poszukuje się specjalistów z obszaru IT, wielu ludzi decyduje się związać przyszłą karierę z tym właśnie kierunkiem. Na rozmowach kwalifikacyjnych mamy zarówno absolwentów tuż po studiach, jak i tych, którzy zdecydowali się przekwalifikować. Na pierwszym etapie poszukiwania odpowiedniego kandydata, kierunek studiów może odgrywać szczególną rolę. Jeśli ktoś skończył informatykę bądź telekomunikację, to z pewnością warto takiemu życiorysowi przyjrzeć się bliżej. Oczywiście często bywa również tak, że kandydaci po kierunkach niezwiązanych bezpośrednio z informatyką potrafią pozytywnie zaskoczyć w trakcie rozmowy, a później okazują się świetnymi specjalistami i kluczowymi osobami w firmie. Myślę, że sukces tkwi w osobowości, chęci rozwijania się i nabywania nowych umiejętności, a specjalistyczny kierunek studiów jest tylko dodatkiem, który może kandydata w pewien sposób wyróżnić oraz przygotować do części technicznej rozmowy kwalifikacyjnej.

Wywiady
Udostępnij