Wywiad z Marcinem Kwiecień, Senior Talent Acquisiton w ABB

ABB poszukuje  pracowników z różnych dziedzin i specjalności. Z uwagi na charakter uczelni, nasi specjaliści skoncentrowali się w swoich odpowiedziach głównie na stanowiskach z obszaru finansów i szeroko pojętej branży IT.

Jakich kwalifikacji oczekujesz od absolwenta, który wchodzi na rynek pracy?

Konkretne kwalifikacje uzależnione są w dużej mierze od stanowiska, na którą aplikuje absolwent.

W rekrutacji na stanowiska młodszych specjalistów w obszarze księgowości, mile widziane jest posiadanie podstawowej wiedzy na temat rachunkowości. Dużym atutem jest także doświadczenie zdobyte podczas staży czy praktyk, jak i podstawowa umiejętność obsługi programu Excel.

Natomiast w przypadku stanowisk w obszarze IT, można wyróżnić trzy kluczowe rodzaje pożądanych kompetencji: wiedza i umiejętności techniczne, kompetencje społeczne oraz świadomość biznesowa. Warto podkreślić, że wiedza techniczna, którą studenci nabywają na uniwersytecie, jest warunkiem koniecznym, ale często niewystarczającym do tego, aby skutecznie pracować w biznesie. Dużo większą przewagę mają osoby przejawiające zainteresowanie praktycznymi zastosowaniami danej technologii, jak i posiadające dobrze rozwinięte umiejętności społeczne i komunikacyjne.

Poza kwalifikacjami dopasowanymi do konkretnych stanowisk, nasi przyszli pracownicy powinni także sprawnie komunikować się po angielsku – jest to język, którym ze względu na międzynarodowe środowisko pracy, posługujemy się w naszej firmie na co dzień.

Często mówi się o umiejętnościach miękkich. Czy cenisz je sobie? Jeśli tak to jakie konkretnie?
Praca w finansach to przede wszystkim praca w zespole i z klientami
. Dlatego też rozwinięte umiejętności miękkie są niezwykle cenne i przydają się szczególnie w efektywnej komunikacji i współpracy.

Podobnie jest w branży IT, gdzie wbrew pozorom to właśnie kompetencje miękkie stanowią nierzadko element decydujący o wyborze danego kandydata. Korzystamy z nowych technologii komunikacyjnych, pracujemy często w zespołach rozproszonych geograficznie po całym świecie. Dlatego umiejętność prowadzenia skutecznej komunikacji i zarządzania klientem okazuje się często kluczowym warunkiem efektywnej pracy.

Co najbardziej razi Cię w aplikacjach studentów/absolwentów lub w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej z takim kandydatem?

Poszukiwanie pracy wymaga odpowiedniego przygotowania i zaangażowania. Niestety nie dla wszystkich kandydatów jest to oczywiste. W związku z tym, proces aplikowania na dane stanowisko należy solidnie zacząć już od samego początku – opracowując czytelne i estetyczne CV. Oprócz tego warto także odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Jak to zrobić? Niezwykle przydatne będzie bez wątpienia zdobycie podstawowej wiedzy na temat firmy. Ważnym aspektem jest też świadomość tego, na jakie stanowisko się aplikuje. Dlatego też zachęcam do dokładnego przeczytania opisu stanowiska i jego wymagań oraz zastanowienia się, czy nasz profil na pewno mu odpowiada. Dobrym pomysłem jest przemyślenie odpowiedzi na pytania, które pojawiają się najczęściej podczas rekrutacji.

Warto pamiętać, że jeśli kandydat przychodzi na rozmowę przygotowany, okazuje w ten sposób swoją solidność i motywację do podjęcia pracy. To zaś znacząco zwiększa jego szanse w procesie rekrutacyjnym.

Co sądzisz o krakowskim rynku pracy? Czy coś go wyróżnia na tle kraju?

Krakowski rynek pracy należy do największych i najbardziej dynamicznych w Polsce. Działa tu wiele organizacji, a więc istnieje także wiele możliwości rozwoju w bardzo różnych obszarach, m.in. w finansach, HR czy IT. Tym, co wyróżnia Kraków na tle kraju, jest bez wątpienia duża liczba uczelni i studentów. Wiele tutejszych firm wykorzystuje tę okazję i chętnie zacieśnia współpracę z uniwersytetami, oferując przeróżne szkolenia, warsztaty i wydarzenia. Znalezienie ciekawego programu stażowego w Krakowie także nie powinno stanowić większego problemu. Taką możliwość stwarzamy również w ABB. Chętnym studentom oferujemy staże we wszystkich działach, a proces rekrutacji  do nich prowadzimy przez cały rok. Zachęcam gorąco do skorzystania z tej możliwości. Wielu naszych stażystów zostaje z nami na dłużej, zmieniając umowę stażową na pracę na pełnym etacie.

Absolwentów jakich kierunków/specjalności studiów najchętniej widziałabyś w swojej firmie?

W ABB poszukujemy specjalistów z wielu różnych kierunków i specjalności. Mile widziani są przede wszystkim studenci studiów kierunkowych, odpowiadających działowi, do którego prowadzona jest dana rekrutacja. Przykładowo w Dziale Finansów najlepiej odnajdą się studenci finansów, zarządzania, rachunkowości czy ekonomii. W obszarach technicznych natomiast poszukujemy absolwentów kierunków informatycznych (programowanie) oraz inżynieryjnych, takich jak elektryka, elektronika i mechanika. Co ważne, jeśli mamy otwarte stanowiska dla młodszych specjalistów z dodatkowym językiem obcym, bardzo chętnie zapraszamy także studentów odpowiednich filologii, np. germańskiej, francuskiej czy hiszpańskiej.

Niezwykle ważny jest dla nas rozwój i podnoszenie kwalifikacji naszych pracowników. Dlatego też studentom, którzy pragną kontynuować edukację na studiach doktoranckich, jak i ich absolwentom, oferujemy także rozwijanie zainteresowań naukowych na stanowiskach w obszarze badawczo-rozwojowym. W ABB każdy znajdzie coś dla siebie.

Wywiady
Udostępnij