Wywiad z Moniką Szczurek, Liderką Sekcji Pozyskiwania Talentów w Alior Banku

Jakich kwalifikacji oczekujesz od absolwenta, który wchodzi na rynek pracy?

W zależności od obszaru rekrutacyjnego kwalifikacje są mniej lub bardziej istotne, w mojej ocenie ważne jest nastawienie, pomysł na siebie i chęci. Sama z własnego doświadczenie wiem, że nie zawsze kierunek wykształcenia idzie w parze z karierą zawodową. Dziś tak naprawdę w dowolnym momencie można się przebranżowić. Czasem oczywiście chęci i pomysł na siebie muszą być połączone ze zdobytymi lub zdobywanymi kompetencjami. W tej drugiej sytuacji, polecam nie czekać aż do zakończenia studiów tylko w trakcie inwestować w siebie i zdobywać praktykę. Jako realny przykład mogę podać możliwość rozpoczęcia współpracy na stanowisku Junior Test Specialist w Alior Banku. Jest to świetne miejsce do szlifowania swoich kompetencji w trakcie zdobywania kwalifikacji w zakresie IT. Po zakończeniu studiów można zmienić stanowisko względem swojej specjalizacji poprzez rekrutację wewnętrzną.

Często mówi się o umiejętnościach miękkich. Czy cenisz je sobie? Jeśli tak to jakie konkretnie?

Konkretnie mogę wskazać cztery – zwinność, prostota, etyka i zespołowość. Dokładnie takie są wartości Alior Banku, którymi kierujemy się na co dzień realizując nasze zadania. W procesie rekrutacji weryfikujemy jakimi wartościami kierują się kandydaci i oceniamy na ile są one zbieżne z naszymi. Krótko wyjaśniając:

  • zwinność – coraz więcej zespołów Alior Banku decyduje się na pracę w scrumie, przekłada się ono na poszukiwanie zwinnych, nastawionych na rezultat działań,
  • zespołowość – działanie w myśl zasady: „gramy do jednej bramki”,
  • prostota – koncentracja na tym, co faktycznie jest dla nas istotne,
  • etyka – określa uczciwie w relacjach postępowanie.

Co najbardziej razi Cię w aplikacjach studentów/absolwentów lub w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej z takim kandydatem?

Chyba brak przemyślenia, co ja jako kandydat chce zaprezentować w moim CV. Pamiętajmy, że nie należy wysyłać takiej samej aplikacji na każde stanowisko. Polecam przed wysłaniem CV do danego pracodawcy zadać sobie pytanie, czy jestem z niego zadowolony/a i czy prezentuje ono wszystko to, na czym mi zależy.

Co sądzisz o krakowskim rynku pracy? Czy coś go wyróżnia na tle kraju?

Sądzę, że daje ogrom możliwości pracy w bardzo różnych branżach. Zresztą ciągle przybywa nowych firm i korporacji. Kraków, niewątpliwie, wyróżnia połączenie najstarszego w Polsce ośrodka akademickiego ze światem biznesowym. Daje to możliwość związania z miastem nie tylko na czas studiów.

Absolwentów jakich kierunków/specjalności studiów najchętniej widziałabyś w swojej firmie?

Poszukujemy studentów i absolwentów wielu kierunków/specjalności, zaznaczam, że można być studentem pierwszego roku każdego kierunku studiów i aplikować do Alior Banku. Bank tworzą specjaliści o różnorodnych kwalifikacjach zawodowych, co wiąże się z naszym stałym dążeniem do innowacyjności i udoskonalania oferty dla klientów. Nie bylibyśmy jedną z najbardziej nowoczesnych instytucji finansowych w Polsce, gdybyśmy skupiali się wyłącznie na jednorodnym profilu wykształcenia kandydatów.

Wywiady
Udostępnij