Wywiad z Andrzejem Kozdęba, CEO & Founder w Brave New

Jakich kwalifikacji oczekujesz od absolwenta, który wchodzi na rynek pracy?

Oczekujemy nie tylko umiejętności technicznych, ale również interpersonalnych. Bardzo ważne jest dla nas, by pracować z ludźmi komunikatywnymi, którzy potrafią opowiedzieć o tym, czym się zajmują w przystępny sposób. Istotna jest dla nas również samodzielność i umiejętność szukania rozwiązań.  Wiemy, że pracownik na początku ma prawo do pytań, ale liczymy, że po kilku miesiącach sam będzie mógł ocenić, co jest najlepsze przy danym projekcie.

Przychylnym okiem patrzymy też na osoby, które działały w organizacjach pozarządowych, studenckich i kołach naukowych. Mamy świetne doświadczenia we współpracy z takimi ludźmi, sami też wywodzimy się z takiego środowiska. Doświadczenie, które p posiadają tacy ludzie jest niesamowite

Często mówi się o umiejętnościach miękkich. Czy cenisz je sobie? Jeśli tak to jakie konkretnie?

Tak, częściowo odpowiedziałem na to pytanie wyżej. Nie wyobrażam sobie zatrudnienia kogoś, kto ma niskie umiejętności interpersonalne. Nawet w przypadku osób, które cały dzień spędzają przy ekranie komputera umiejętność rozmowy jest bardziej niż mile widziana. A za najważniejsze, niezależnie od stanowiska uważam: umiejętność sprzedaży, wystąpień publicznych czy komunikacji. Z nimi zawsze człowiek da sobie radę.

Co najbardziej razi Cię w aplikacjach studentów/absolwentów lub w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej z takim kandydatem?

Może nie tyle razi, co zawsze bawi mnie „święta trójca” w zakresie zainteresowań: sport, muzyka, książki oraz odpowiedź na pytanie: Wymień jedną wadę, którą u siebie dostrzegasz, gdzie odpowiedzią zwykle jest: jestem uparty, jestem perfekcjonistą, jestem szczery do bólu. Nie wiem, czy ktokolwiek zadaje jeszcze takie pytania na rozmowach. W aplikacjach zwracam uwagę na błędy, jeśli występują znaczy to dla mnie, że komuś nie zależy na pracy w naszym zespole.

Co sądzisz o krakowskim rynku pracy? Czy coś go wyróżnia na tle kraju?

Nie zastanawiałem się nad tym od dawna. Nigdy nie miałem problemów ze znalezieniem pracy w Krakowie, chociaż nie zawsze była to praca marzeń. Na pewno rynek jest wymagający dla tych, którzy szukają czegoś konkretnego. Ale jeśli chodzi o pracę dorywczą… myślę, że w tym obszarze jest całkiem nieźle.

Absolwentów jakich kierunków/specjalności studiów najchętniej widziałabyś w swojej firmie?

Nie jest to dla mnie istotne. Bardziej niż wykształcenie liczy się portfolio, doświadczenie i umiejętności.

Wywiady
Udostępnij