Wywiad z Anetą Grobelną, Talent Acquisition Specialist w VMLY&R

Jakich kwalifikacji oczekujesz od absolwenta, który wchodzi na rynek pracy?
Od absolwentów oczekujemy transparentności w wyborze ścieżki kariery jako programista i skupienia na jednym obszarze programowania. Dla przykładu może to być to Back end, Front end lub Bazy danych (SQL). Istotnym plusem są także aktywności przedsięwzięte poza studiami, własne projekty, które są tożsame z wybranym podstawowym kierunkiem programowania.
Często mówi się o umiejętnościach miękkich. Czy cenisz je sobie? Jeśli tak to jakie konkretnie?
Oczywiście. Tutaj istotnym aspektem jest otwartość na dialog oraz łatwość w pracy zespołowej. Kluczowym elementem jest także chęć rozwoju i poszerzania umiejętności.
Co najbardziej razi Cię w aplikacjach studentów/absolwentów lub w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej z takim kandydatem?
Często jest to CV prezentujące bardzo wiele umiejętności, które niestety nie mają przełożenia na doświadczenie komercyjne. Zdarza się, że bardzo ciężko jest wyekstrahować konkretne doświadczenie ze zwięzłych opisów przedsięwziętych projektów.
Co sądzisz o krakowskim rynku pracy? Czy coś go wyróżnia na tle kraju?
Krakowski rynek można opisać jednym słowem jako wybredny. Programiści są zasypywani ofertami pełnymi benefitów pozapłacowych. Bezdyskusyjnie na wyższym poziomie umiejętności to kandydaci wybierają firmę, sami decydują. Podobną tendencję zaobserwowałam w Warszawie. Rynek polski coraz częściej skupia się na dużym wolumenie pracy zdalnej (home Office) i tu jesteśmy bardziej otwarci niż na przykład Francja czy Węgry. Kraków prezentuje bardzo szeroki wachlarz możliwości dla młodego developera. Każdy może znaleźć coś dla siebie, czy to zlecenia freelancerskie, korporacje, software housy, czy agencje.
Absolwentów jakich kierunków/specjalności studiów najchętniej widziałabyś w swojej firmie?
Klasycznie mogę wymienić tutaj oczywiście Informatykę i jej wszystkie rozszerzenia kierunkowe. Zdarza się jednak, że student fizyki bądź matematyki będzie potencjalnym kandydatem.

Wywiady
Udostępnij